תוכן עניינים

לקביעת פגישת ייעוץ

הליך הסכם בין יורשים

דיני הירושה מאפשרים ליורשים לחלק ביניהם את העזבון באופן שונה מזה הקבוע בצוואה או בצו הירושה. צורך זה עולה בין היתר כאשר החלוקה הקיימת תגרום להפסד כלכלי, למשל, בשל תשלום מס שיוטל על מי מהיורשים. השינוי יתבצע באמצעות הסכם יורשים, כאשר נדרשת הסכמה של פה אחד בין כל היורשים לצורך עריכת ההסכם.

מהו הסכם בין יורשים?

בעת פטירתו של אדם, רכושו עובר ליורשיו, כאשר אלו נקבעים על פי צוואה שהותיר אחריו המנוח. אז, יש להוציא צו קיום צוואה, אשר יאפשר את חלוקת העזבון בהתאם לקבוע בה. בהעדר צוואה, יחול הסדר של ירושה על פי דין, אז יש להוציא צו ירושה כדי לחלק את הרכוש בין היורשים. בשני המקרים, רשאים היורשים לסטות מאופן חלוקת הרכוש כפי שנקבע בצו ולהסכים על חלוקה אחרת ביניהם של העזבון. לשם כך, עליהם יהיה לפנות לעורך דין אשר ינסח עבורם הסכם בין יורשים, בו תיקבע החלוקה החדשה של העזבון.

מתי יש צורך בהסכם זה?

ישנם מקרים שונים בהם עולה הצורך בהסכם יורשים. כך למשל על מנת ליהנות מחסכון במס, אשר יוטל על יורש מסוים ולא על יורש אחר, מפאת זכאותו לפטור. מלבד השיקול הכלכלי, לעיתים ישנם שיקולי נוחות, שיקולים שברגש, מפאת קשר סנטימנטלי של אחד היורשים לנכס ספציפי ועוד. דוגמא נוספת היא מצב שבו המנוח הוריש לכמה יורשים נכס במשותף והדבר עלול ליצור ביניהם חיכוכים. אז, יהיה נכון לבחון אפשרות של שינוי אופן חלוקת הנכסים על מנת למנוע סכסוך, בוודאי אם מדובר בקרובי משפחה כמו אחים למשל.

פנייה לעורך דין

לא בכדי בחר המחוקק לתת ליורשים אפשרות לסטות מאופן חלוקת עזבון ולערוך הסכם בין יורשים. הוא עשה כן מתוך הבנה כי שינוי זה יכול למנוע הפסד כלכלי, לפתור ולמנוע סכסוכים משפטיים ולשמור על יחסי משפחה תקינים. אולם, על מנת שההסכם אכן יגשים את מטרתו וייושם כהלכה ללא כל מכשול, חשוב מאוד לפנות לעורך דין מומחה לדיני משפחה לצורך עריכת ההסכם. עורך הדין יוכל לייעץ ליורשים בדבר אופן החלוקה הטוב ביותר לאור כלל השיקולים ואם ישנה מחלוקת בין היורשים בסוגיה זו, יוכל לפשר ולהביאם לעמק השווה, שהרי הסכם בין יורשים מותנה בהסכמה פה אחד של כל היורשים.

משרד עורכי דין סגל שמחיוב למען הקהילה

לקביעת פגישת ייעוץ

נגישות
×

לשירותך

ספר לנו במה נוכל לסייע לך?

× מענה מיידי