תוכן עניינים

לקביעת פגישת ייעוץ

חטיפת ילדים – רקע

מדובר באחד המצבים הקשים ביותר שיכול הורה לחוות. במסגרתו, לוקח אחד ההורים את הילדים למדינה זרה, ללא הסכמתו. חטיפת ילדים מתרחשת בדרך כלל בעת הליך גירושין, אז מצויים הצדדים בסכסוך משמורת והיא מצריכה תגובה מיידית לצורך השבתו של הילד. 

מהי חטיפת ילדים?

לקיחת ילד ממקום מגוריו הקבוע מבלי הסכמת שני הוריו נחשבת על פי החוק כחטיפה. מעשה זה של הוצאת הילד לחו"ל באופן חד צדדי פוגעת קודם כל בילד אשר שגרת חייו מטלטלת לפתע. כמו כן היא מפרה את זכותו של ההורה השני למשמורת על הילד. בהקשר זה יודגש, כי גם אי החזרת הילד כדין לאחר יציאה לחו"ל לזמן מוגדר בהסכמה, דינה כחטיפה. כך למשל, כאשר ניתנה הסכמה של ההורה השני לנסיעה למדינה אחרת לצורך חופשה או ביקור אצל משפחה, אך ההורה לא חוזר עם הילד ארצה. כמובן כי לא מדובר במצב של איחור בן כמה שעות או ימים עקב סיבה לגיטימית, אלא בהשארת הילד בחו"ל ללא כוונת חזרה. חטיפת ילדים מתרחשת בדרך כלל בעיצומו של סכסוך גירושין בין ההורים ומשמשת למרבה הצער במקרים רבים כטקטיקה להשגת רצונותיו של ההורה החוטף.

אמנת האג

התופעה של חטיפת ילדים היא כלל עולמית ולכן ב1980 נחתמה האמנה בדבר ההיבטים האזרחיים של חטיפה בינלאומית של ילדים. מטרתה היא להבטיח את חזרתם של ילדים שנחטפו למדינת המקור. מדינות רבות חתומות על אמנה זו, ביניהן גם ישראל וכל מדינה מחויבת לסייע לחברות באמנה, בהשבת הילד שנחטף אל גבולותיה בחזרה למדינת הקבע. חשוב מאוד לציין, כי האמנה כוללת מקרים שבהם לא יוחזר הילד למדינתו, ביניהם מצב שבו הוכח כי הילד התאקלם במדינה החדשה וכי השבתו למדינת המקור תגרום לפגיעה נוספת בו. על כן, יש חשיבות עצומה לפנייה לייצוג משפטי באופן מיידי, על מנת למנוע מצב שכזה ובוודאי, יצירת מצג שבו וויתר ההורה שבישראל על משמורת הילד מפאת השתהות.

פנייה לייצוג משפטי

עם הגילוי בדבר החטיפה, יש לפנות באופן מיידי לעורך דין המתמחה בדיני משפחה ובעל ניסיון בתחום של חטיפת ילדים. עורך הדין יגבש אסטרטגיה משפטית מתאימה על פי נסיבות המקרה ויפעל להשבתו של הילד לישראל. ככלל, הדבר נעשה באחת משתי דרכים: פנייה לרשות האחראית בישראל המטפלת בתחום זה, אשר תיצור קשר עם הרשות המקבילה במדינה בה שוהה הילד. לחילופין ניתן לאתר עורך דין זר באותה מדינה אשר יגיש בקשה לבית המשפט אשר יורה להשבת הילד לישראל. נדגיש כי כל עיכוב בהגשת בקשה להחזרת הילד, בכל אפיק שהוא, יכולה לפגוע בסיכויים להחזרתו ולכן חשוב כל כך שלא להשתהות בפנייה לייצוג משפטי.

משרד עורכי דין סגל שמחיוב למען הקהילה

לקביעת פגישת ייעוץ

נגישות
×

לשירותך

ספר לנו במה נוכל לסייע לך?

× מענה מיידי