תפריט
תפריט

לקביעת פגישת ייעוץ

מה זה מרכז קשר ומה הוא בשבילנו

מרכז קשר הינו מקום סגור המופעל על ידי משרד הרווחה ומאויש על ידי עובדים סוציאליים ופקידי סעד. מטרת מרכז הקשר הינה לאפשר מפגשים מוגנים ומפוקחים בין ילדים לבין מי מהוריהם. מפגשים אלו מתקיימים לאחר הפניה של עובד סוציאלי/פקיד סעד ו/או בית המשפט, לרוב נוכח מאבק גירושין קשה, סכסוך זוגי, אלימות במשפחה, התעללות, צווי הרחקה, העברת הקטינ/ים למשפחת אומנה או פנימיה ועוד. מרכזי הקשר עשויים להוות תחליף לזמני השהייה בין הורה לקטין.מטרת מרכז הקשר הינה לחזק את הקשר בין ההורה לקטינ/ים ומטרתו לסייע בחידוש הקשר בין ההורה לילד, בנייתו ושמירתו, תוך הדרכה והכוונה. המפגשים במרכז הקשר מתקיימים למשך זמן של כשעה עד שעתיים בשבוע, בימי חול. צוות מרכז הקשר צופה במפגשים ומדווח על מהלכם לפקיד הסעד אשר כותב לבית המשפט תסקירים.

פנייה למרכז הקשר

בדרך כלל הורים וילדים מופנים אל מרכז הקשר כאשר ישנו חשש ולו לכאורי למסוכנות מצד ההורה שאינו משמורן. לעיתים נוצר הצורך במרכז הקשר במקרים בהם ישנו סכסוך עוצמתי בין ההורים, אז מרכז הקשר משמש כנקודת העברה של הילדים בזמני השהייה. מקרה אחר בו הורים נפגשים עם ילדיהם במסגרת מרכז הקשר הינה במקרים בהם ישנה החלטה של משרד הרווחה ו/או בית המשפט לנוער להוציא את הילדים ממשמורת הוריהם ולהעבירם להשמה חוץ ביתית.במקרים של זמני שהייה להורה שאינו משמורן, ההפניה אל מרכז הקשר נעשית על ידי בית המשפט לענייני המשפחה, בית הדין הרבני או יחידות הסיוע שלצד בית המשפט/בית הדין הרבני, בכפוף להמלצה של פקיד הסעד לסדרי דין לאחר מינויו לחקור ולהמליץ או לפקח על זמני השהייה לאחר פסק דין. גם עובד סוציאלי יכול להפנות אל מרכז הקשר לאחר היוועצות עם ראש הצוות, מדריך או פקיד סעד. ניתן להתקבל גם בהסכמת שני ההורים על כך.

ביקורת על מרכזי הקשר

הורים לא משמורנים רבים טוענים כי מניעת מפגשים חופשיים עם ילדיהם ושליחתם להיפגש עימם במרכזי הקשר תחת פיקוח, מתאפשרת בקלות רבה מדי על ידי שירותי הרווחה ובתי המשפט, ועשויה לשמש כקלף מיקוח וכנשק עבור ההורה המשמורן בכל מקרה של אי הסכמה בסכסוכים זוגיים ומאבקי גירושין. כן נטען שהמפגשים במרכזי הקשר, המפוקחים בתצפית של עובד סוציאלי פוגעים בחופשיות ובאוטנטיות הקשר בין ההורה לילד, עלולים ליצור פגיעה רגשית בקרב הילדים וההורים, ואף ריחוק בין ההורים לילדיהם.קישורים חיצוניים:

לקביעת פגישת ייעוץ