תוכן עניינים

לקביעת פגישת ייעוץ

הליך ניכור הורי

תסמונת הניכור ההורי מתרחשת בדרך כלל על רקע של גירושין, בה הילד מתנכר לאחד מהוריו בשל הסתה בלתי מוצדקת מצדו של ההורה האחר. בדרגות החמורות של תסמונת זו, מפתח הילד תלות מוחלטת בהורה המנכר ואילו את ההורה המנוכר, תופס הוא כאויב, כאדם רע שיש להתרחק ממנו. איך מזהים תופעה זו ואיך מתמודדים איתה?

האם אתם סובלים מניכור הורי?

יש לכם קשר טוב ויציב עם הילד שלכם, אך מאז הפרידה מבן או  מבת הזוג, אתם חשים בשינוי משמעותי ביחסו של הילד כלפיכם. לעיתים, מדובר בתגובה טבעית לפרידה, שכן אף ילד לא רוצה שהוריו יתגרשו. אז, ייתכן שתחוו ממנו מעת לעת, רגשות של כעס, חרדה או עצבות. אולם, אם אין המדובר ברגעים, אלא בדפוס התנהגות שלילי קבוע, ייתכן שמדובר בניכור הורי. התעלמות, חוסר שיתוף פעולה, כעס קיצוני, אדישות ובוודאי חוסר רצון להיפגש אתכם, כל אלו יכולים להיות תוצאה של הסתה מצד ההורה האחר.

פנו לייצוג משפטי

אם עולה בהם חשש לניכור הורי, דווחו זאת באופן מיידי לעורך הדין שלכם ואם טרם פניתם לעורך דין לגירושין, זוהי השעה לעשות זאת. ללא טיפול פסיכולוגי ומשפטי, ניכור הורי עלול רק להחמיר וככל שיחלוף הזמן, יהיה קשה יותר לתקן את הנזק ליחסים שלכם עם הילד. כמו כן, מטבע הדברים, כאשר הורה אחד מסית את הילד נגד ההורה האחר, מערכת היחסים בין בני הזוג מסלימה עוד יותר. אז, הסיכוי לניהול הליך הגירושין בדרכי שלום הולך וקטן והנפגע המרכזי מכך יהיה הילד. על כן, גם מסיבה זו, חשוב לטפל בבעיה בכל היבטיה, ללא דיחוי.

הליך משפטי מהיר

בימים אלו מתקיים פיילוט בבית המשפט לענייני משפחה בתל אביב, אשר מפנה זוגות לדיון דחוף בסוגיית הניכור ההורי בלבד. הדיון יתקיים תוך 14 יום וזאת ללא קשר לתיק הגירושין. השופט המטפל בהליך זה הוא השופט ארז שני, אשר  מקבל החלטות בכל תיק על פי נסיבותיו. מטרתו של הליך מהיר זה היא לעצור באופן מיידי את ההסתה של ההורה המנכר. לצורך כך, מופנים הצדדים לבעלי מקצוע לשיקום היחסים המשפחתיים ולעיתים מורה בית המשפט על שינויים בהסדר המשמורת. הכל בהתאם להתרשמותו מטיב מערכת היחסים של כל אחד מן ההורים עם הילד ומתוך הבנה כי ילד זקוק לקשר קרוב ויציב עם שני הוריו.

בן גוריון 11, מגדל ויטה, בני ברק

משרד עורכי דין סגל שמחיוב למען הקהילה

לקביעת פגישת ייעוץ