תוכן עניינים

לקביעת פגישת ייעוץ

הליך הסכם גירושין

להתגרש זה אף פעם לא קל, תהיינה נסיבות הפרידה אשר תהיינה. אולם ניהול מלחמה משפטית בערכאות יהפוך את מה שאינו פשוט עבור בני הזוג לקשה אף עוד יותר.
לכן, אם החלטתם כי גירושין זהו הצעד הנכון עבורכם, בחרו בדרך של שלום והידברות ועשו כל מאמץ כדי לחתום על הסכם גירושין.
באמצעותו תסדירו את כל הסוגיות המשפטיות הרלוונטיות לכם, תוכלו לחסוך זמן יקר וכן להקטין משמעותית את הוצאות הגירושין.

מהו הסכם גירושין?

זהו חוזה משפטי הנערך בין בני זוג המצויים בהליך גירושין. מטרתו היא להסדיר בהסכמה את הסוגיות העומדות על הפרק ולחסוך לצדדים את הצורך בהתדיינות משפטית ארוכה, יקרה ומתישה. מה שהיה בעבר בגדר היוצא דופן, הופך בשנים האחרונות לעיקר וזוגות רבים אשר החליטו להיפרד, בוחרים בדרך הפשרה.
פירוש הדבר הוא כי הצדדים מלבנים את המחלוקות בנושאים השונים, מגיעים לעמק השווה וחותמים על הסכם גירושין.
ההסכם מוגש לאישורה של ערכאה משפטית ומקבל תוקף של פסק דין. על פניו זו יכולה להיראות כמשימה בלתי אפשרית: כיצד בני זוג אשר מערכת יחסיהם עלתה של שרטון, יצליחו לגבש הסכמות הוגנות. ובכן, המציאות מלמדת כי עם רצון כנה ונכונות להידברות ופשרה אפשר לעשות זאת  ובצורה מוצלחת.
לעניין זה נציין, כי בעקבות החוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה (הוראת שעה), תשע"ה-2014, הנכנס לתוקפו בשנת 2016, חלה חובת גישור על בני הזוג, בטרם יורשו לפנות לערכאות. על כן, כדאי לנצל הזדמנות זו ולבחון היטב האם ניתן לגבש הסכם גירושין ולהימנע מניהול ההליך בבית המשפט.

הסוגיות המשפטיות בהסכם

הסכם גירושין כולל בדרך כלל ארבע סוגיות משפטיות ואלו הן: סידור הגט, חלוקת הרכוש, משמורת הילדים ודמי המזונות.
כידוע, מתן הגט הוא עניין המצוי בסמכותו הבלעדית של בית הדין הרבני ועל כן יש לפנות אליו לצורך פקיעת הנישואין.
באשר לחלוקת הרכוש, יש לחלק את כל הרכוש המשותף בין בני הזוג שווה בשווה, אלא אם חתמו על הסכם ממון הקובע אחרת. החלוקה כוללת את כל נכסיהם של בני הזוג וכן את החובות אם ישנם (אלא אם מדובר על חובות אישיים ולא משותפים).
בעניין משמורת הילדים, יש להחליט על זמני השהות, כאשר ילדים עד גיל 6 יהיו במשמורת מלאה של האם, אלא אם בני הזוג קיבלו החלטה אחרת המשרתת את טובת הילד.
באשר לדמי המזונות, יודגש כי מאז 2017, בעקבות בע"מ 919/15, מגיל 6 ואילך, חולקים ההורים את חובת התשלום, בהתאם לזמני השהות של כל אחד עם הילדים ובהתאם ליחס הכנסותיהם.

חשיבות עורך הדין

מטרתו של הסכם גירושין היא בראש ובראשונה למנוע מאבק משפטי בין הצדדים ולסיים כמה שיותר מהר ובאופן מכובד את הליך הגירושין.
אולם, אין זה אומר כי יש לבצעו בחופזה. לסוגיות בהן עוסק ההסכם, כפי שפירטנו לעיל, יש השלכות מרחיקות לכת על בני הזוג.
לכן, זקוקים שני לייצוג משפטי מקצועי של עורך דין לדיני משפחה, אשר מחד ינהל משא ומתן הוגן ומקדם פשרה ומאידך, ישמור באדיקות על האינטרסים והזכויות של הלקוח.
עורך הדין ינסח את הסכם הגירושין באופן קפדני, על מנת לצמצם עד למינימום את הסיכוי לחילוקי דעות פרשניים בין הצדדים בעתיד.
כן, עורך הדין ידאג לכך כי ההסכם יתייחס לכל הנושאים הרלוונטיים בפירוט רב,תוך מתן מענה למגוון תרחישים וכן יכלול במסגרת הסכם הגירושין סנקציות בגין הפרת חוזה על מנת לעודד את הצדדים לקיים את החוזה כלשונו ולא לפגוע בזכויות הצד השני.

להמשך קריאה בנושאי גירושין

גירושין של זוגות חד מיניים

הליך הגירושין של זוגות חד מיניים בישראל אינו שונה במהותו מזה של זוגות הטרוסקסואלים. על בני הזוג להתמודד עם סוגיית חלוקת הרכוש

גירושין אזרחיים

ענייני נישואין וגירושין בישראל הם בסמכותם הבלעדית של בת הדין הדתי , אין נישואים אזרחיים בישראל. היא כי בני זוג המבקשים להינשא בטקס אזרחי ולא ברבנות

משרד עורכי דין סגל שמחיוב למען הקהילה

לקביעת פגישת ייעוץ

נגישות
×

לשירותך

ספר לנו במה נוכל לסייע לך?

× מענה מיידי